Имената на обективите са пълни със съкращения, множество числа и обозначения. Вижте коя информация е важна за вас и какво означават всички тези термини.
Изключително важно е да разберете обозначенията на обективите на различните производители. От една страна, това ви позволява да определите колко добър е вашият обектив, а от друга, ви дава възможност бързо да ориентирате сред голямото предлагане, когато купувате нов обектив.
Числата са основата
Без значение от марката на обектива , някъде по средата му ще намерите поредица от числа, обикновено в един от следните формати:
- A-B mm f/C-D (напр. 18-55 mm f/3,5-5,6)
- A-B mm f/C (напр. 18-50 mm f/2.8)
- A mm f/C (напр. 50 mm f/1.4)
Съществуват и други методи за отразяване на тази информация, като например съкратения от сорта „50/1.4“. В редки случаи, обикновено на по -стари обективи, можете да намерите и обърнатите цифри: „1,4/50“. Друг вариант на обозначаване е „50 mm 1: 1.4“ или „50 mm F1.4“. Във всички случаи това не е нищо повече от начин за изписване на информацията; значението им винаги е едно и също.
Различни формати имат идентично значение
50 mm f/1.4 // 50/1.4 // 1.4/50 // 50 mm 1: 1.4 // 50 mm F1.4
Първото число (50mm) дава диапазона на фокусните разстояния в милиметри, докато второто ( 1.4 ) дава максималният отвор на блендата (за обозначението 1.4/50 е обратното).
Обхват на фокусното разстояние
Първото число или двойка числа показва обхвата на наличните фокусни разстояния в милиметри. От това можете да разберете с какъв ъгъл на видимост може да се справи конкретният обектив. По -ниските числа означават по-широк ъгъл. Следователно, един Китов Обектив (обикновен) 18-55 DSLR е варио и има диапазон на фокусно разстояние 18мм -55мм Често те се допълват в комплект от обектив 70–300мм, който дава следващият диапазон за приближаване и е чисто Телефото Обектив.
Нещата се усложняват малко от факта, че зрителният ъгъл зависи както от фокусното разстояние, така и от размера на сензора.Ако имате нужда от малко пояснение в статията Какво е Crop Factor и как го използваме във фотографията
Има достатъчно информация.Така че, ако искате да сравнявате обективи, направени за камери с различни сензори, трябва да знаете коефициента на изрязване, т.е. колко пъти по-малък (или в някои редки случаи, по-голям) е дадения сензор от зададеният размер на обектива, наречен Full Frame (размерът на рамката на филма; нейният коефициент на изрязване = 1). Crop фактура се умножава по определено фокусно разстояние, за да се получи еквивалент за Full Frame . По-евтините DSLR фотоапарати имат сензор около 1,5 пъти по-малък, Формулата е за изчисляване е като умножите 1.5 х фокусното разстояние ( 1.5х 18–55 мм ) и резултата ще съответстват на 27–83 за Full Frame камери.
Ако има само едно число вместо диапазон от фокусни разстояния, изброени преди наклонената черта (напр. „50/1,4”), това е обектив, който няма възможност за мащабиране или приближаване и снима само с едно фокусно разстояние. Или образно казано , това са така нареченитият Твърд Обектив, Въпреки че тези фиксирани обективи са по-малко универсални, те са склонни да имат по-високо качество на изображението, което ги прави любими сред напредналите фотографи.
Скорост на обектива
Скоростта на обектива е посочена след малката буква „f“ и наклонената черта. Наричан още минимален f-число (f-стоп) , той определя колко светлина пропуска лещата
По-малките числа са по -добри. Колкото по-малък е номерът, толкова повече светлина преминава през обектива и толкова по -лесно може да се правят снимки в недостатъчно осветона среда . Освен това има и по-малка дълбочина на рязкост(фокусното разстояние е по-късо) В статията Дълбочината на фокусното поле във фотографията съм обяснил по подробно., т.е.при фокусиране върху обект, фонът ще се замъгли по-вече , отколкото върху обектив с числово по-високо минимално f-число.Тоест , колкото е по-малко фокусното разстояние, толкова по размазан ще е задният фон. За съжаление лещите с по -добра скорост на обектива или възможност за по широко отваряне на блендата, са по-големи и по-тежки, а и по-скъпи.
Ако след наклонена черта има диапазон от числа, като например в „18-55 mm f/3.5-5.6“, това означава,максималният отвор на обектива f/3.5 е при фокусното разстояние 18 мм. но при фокусно разстояние 55 мм ще е f/5.6. Скоростта на обектива плавно се променя между тези две крайности. Обективът от типа „18-50 mm f/2.8“, от друга страна, има възможност да работи с бленда f/2.8 в целия си диапазон от фокусни разстояния и затова е по-качествен (но и по-голям, по-тежък, и по -скъп...).
Ако сравнявате обективи между различни системи Crop или Full Frame , трябва да умножите всяка скорост на обектива с коефициента на изрязване.
Съвместимост с камерата
Друг аспект, който е важен за обектива, е дали е подходящ за вашата камера или не - и тук не говоря само за баьонета, който прави възможно монтажа на обектива към камерата изобщо.
Много производители на камери произвеждат различни модели с два или три различни размера на сензора, като най-високите класове са Full Frame , а другите Crop . Но въпреки различните размери на сензора, тези различни класове на камерите от един производител ще имат един тип байонет . Това означава, че можете да прикрепите обектив, който първоначално е бил предназначен за друг размер на сензора. Можете да направите това съзнателно, но и случайно - и затова е важно да обърнете внимание на различните обозначения, когато правите покупката си.
Освен това, за да не се налага хората камери с по -малки сензори да носят ненужно големи и тежки обективи, някои от тях са специално произведени така, че да покриват само апарати с Crop сензор. Въпреки че по този начин обективи като тези са по-малки, те не могат да се използват (или могат да се използват само в ограничена степен) на Full Frame камери.
За щастие в наименованието на параметрите на обективите на различни производители можете да намерите индикации дали даден обектив е направен за големи или по -малки сензори. Ако притежавате Full Frame камера , това ви позволява да избегнете несъвместими обективи, а ако пък е с по-малък сензор, не е необходимо да купувате ненужно скъпи обективи. Трябва да подчертая обаче, че камерите с по -малки сензори могат да използват „по -големите“ обективи без проблеми.
Обозначенията се различават и зависят от производителя. Ще дам примери с най -разпространените марки обективи, които използват следните съкращения.
Маркирам като важно :
- Обoзначение за Full Frame
- Обoзначение за Crop Factor
- Обoзначение за Mirrorless камери ( безогледални
- Canon: EF или EF-S (Crop 1.6) или EF-M (Crop 1.6, специална линия за безогледалнии камери)
- Nikon: FX или DX (Crop 1.5) или 1 Nikkor (Crop 2.7, отново само за безогледални камери )
- Sony A-mount: немаркиран или DT (Crop 1.5)
- Sony E-mount: FE или E (Crop 1.5)
- Pentax: FA или DA (Crop 1.5)
- Sigma: DG или DC (Crop 1.5/1.6) или DN (Crop 2)
- Tamron : Di или Di II (Crop 1.5/1.6) или Di III (Crop 2, но понякога също 1.5)
- Tokina : FX или DX (Crop 1.5)
Някои производители - особено последните три - произвеждат обективи за различни марки камери, така че тук също трябва да обърнете внимание на баьонета. Обикновено можете да намерите това в каталозите на магазините описани като „Sigma 50/1.4 за Canon“.
Стабилизация на обектива
Това е важен параметър, който посочва дали обективът включва система за стабилизиране на изображението или не. Тя ви позволява да снимате без статив дори при малко по продължително време на експозиция, което е особено полезно за телеобективи. Някои камери имат стабилизация, вградена директно в корпуса на камерата, така че обективът няма нужда да се бори с нея. За останалите трябва да следите обозначението на обектива и предвид факта, че тук отново всеки производител използва различна терминология, трябва да потърсите едно от техните съкращения:
- IS или Image Stabilization (Canon)
- VR, или Vibration Reduction (Nikon)
- OSS или Optical SteadyShot (Sony)
- OS или Optical Stabilization (Sigma)
- VC или Vibration Compensation (Tamron)
- VCM или Vibration Correction Module (Tokina)
Тъй като добавянето на стабилизационен модул оскъпява обектива, понякога ще намерите два варианта за един обектив: един със стабилизация и един без. След това трябва да решите дали първия вариант си заслужава, въпреки увеличената цена на обектива. ( водещ фактор при избора е това дали фотоапарата има вградена стабилизация)
Диаметър на филтъра за обектива
Една много практична информация е тази за размера на резбата в края на обектива, използван за завинтване на филтри върху него. Те съществуват в различни диаметри и поради тази причина понякога ще намерите маркировка на обектива си като „Ø 77 мм“. При професионалните обективи 77 или 82 мм са често срещани. Тези за по -малки камери обикновено използват по -малки филтри. Лесен начин да разберете размера на филтъра, който ви е нужен, в случай, че няма обозначение, е да погледнете задната страна на предпазната капачка . В www.Foto05.com има цяла категория с Филтри за обектив в която има всички видове и размери .
Sigma 50mm F1.4 DG HSM Art с диаметър на филтъра от 77 мм
Версия на обектива
Производителите постепенно актуализират най-често използваните обективи и така например веднъж на всеки пет или десет години можете да срещнете леща, която има същите параметри като предшественика си, но изглежда различно и като цяло е с по-високо качество. Той се различава от предшественика си с „II“ в края (някои линии дори достигат до „III.“)
По принцип не можете да намерите по-старата версия в магазините и затова няма начин да направите грешка по този въпрос, но трябва да внимавате в магазините втора употреба и в рецензиите, където можете да срещнете модели от различни периоди.
Видове фокусен механизъм
При висококачествените обективи най-евтиният опростен фокусиращ механизъм се заменя със свръхзвуков такъв, който е по-бърз и по-тих. Това е посочено като USM (Canon), SWM (Nikon) , SSM (Sony), HSM (Sigma), PZD (Tamron) или с наставката „-S“ (Tokina).
Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM, който използва USM мотор
и оптичен стабилизатор. Името също ви казва, че това е втората версия на този обектив.
Макро обективи
Днес думата MACRO с главни букви в едно име също се е превърнала в източник на объркване. Въпреки че истинските Макро Обективи го включват в имената си, производителите на други такива от всякакъв тип също го правят. Затова е по -добре да надникнете в спецификата на такъв обектив - максималното налично ниво на увеличение. Истинските макро обективи имат 1: 1 или по-добро (2: 1, 3: 1 и т.н.), което означава, че кадъра се проектира върху сензора в естествен или по-голям от естествения размер.
Освен това можете да се сблъскате с обективи като така наречения Tamron 28-75/2.8 MACRO, въпреки че има колебливото максимално ниво на увеличение-само 1: 3.9. Обективът Nikon 24-70/2.8 има същото ниво на увеличение, но производителят разумно не е добавил „MACRO“ в името му, защото е твърде малки не е специализиран за Макро Снимки . Ако вие интересна темата можете да погледнете статията ни за Пълно ръководство за макро фотография за начинаещи
Специални материали
Говорейки за Tamron, те - заедно с Pentax - обичат да се хвалят със специалните материали или отделни лещи вътре в обектива. Това са съкращения като XR (Extra Refractive /Екстра пречупване), ED (Extra Dispersion /Екстра дисперсия) и LD (Low Dispersion /Ниска дисперсия), а в някои случаи и описания на формата на лещата: “Aspherical“. Тези лещи могат да бъдат по-некачествени от другите, имащи далеч по -малък брой съкращения. Тук отново само действителните тестове могат да покажат качеството.
Има едно изключение: Понастоящем някои лещи се произвеждат в две версии, почти идентични според спецификациите, като се различават единствено по това дали наистина вътре се използва специален оптичен елемент. Един добър пример е „Canon 70-300/4-5.6“ срещу „Canon 75-300/4.5-5.6 DO“. В този случай става въпрос за „Diffractive Optics element /елемента на дифракционната оптика“ вътре, който е значително по-лек от обикновения обектив, но търпи компромиса с леко различни оптични качества (като по-ниско боке). Обозначението „DO“ е най -сигурният начин да различите тези обективи, което е много важно.
Вътрешно фокусиране
Друг „специалитет“ на Tamron - обозначението IF (Internal Focusing/ вътрешно фокусиране). Той показва, че обективът не се променя по време на фокусиране, което улеснява работата с него..
Висок клас модели обективи
Производителите също се опитват да обозначат тези лещи, които според тях са по -добри от останалата част от собственото им асортимент. Така че можете да оправдаете по -високата цена, която плащате, като се наслаждавате на блясъка на специалните обозначения на тези линии на обективи - L (Canon), G (Sony), A/Art/EX (Sigma), SP (Tamron) или PRO (Токина). (Nikon няма такова наименование.)
Внимавайте за специфичните подробности
Това е всичко по темата за обозначенията на обективите. Описах как символите работят за основните производители. За да ви дадем по -добър преглед, ето обобщена диаграма:
Все още има малко дребни, но значителни детайла, за които си заслужава да се внимава, но те се срещат само при няколко доста необичайни типа обективи. Nikon “AF Nikkor 14mm f/2.8” може да служи като пример тук. Почти всички обективи на Nikon имат обозначението AF-S в началото, което показва, че обективът може да се фокусира автоматично, използвайки собствен двигател. Но този конкретен обектив има само AF вместо AF-S, което означава, че въпреки че може да се фокусира автоматично, той може да го направи само с помощта на мотор в тялото на камерата.
Така че, ако например притежавате Nikon D3500 DSLR, който няма двигател, всичко, което ви остава в този случай, е ръчното фокусиране.
И така: Мисля, че тази информация ще ти е напълно достатъчна, когато стане време да си сменяш обектива и се сблъскаш с въпроса Как да си избера правилният обектив.
Ако имаш още въпроси или ти е била полезна тази статия ще се радвам да споделиш и да оставиш коментар
Благодаря
Тази статия все още няма коментари