Има три настройки на камерата, които всеки сериозен фотограф трябва да познава: скорост на затвора, бленда и ISO. Те съставляват „триъгълника на експозицията“. ISO се отнася до светлочувствителността и е може би най-неясният и най-слабо разбран от трите термина.
Какво ще разгледаме:
- Какво е ISO
- Какво означават ISO числата
- Как да определите най-добрите ISO настройки
- Как да настроите ISO на цифров фотоапарат
- Какво е ISO при филма?
Какво е ISO?
ISO е настройка на камерата, която определя чувствителността на камерата към светлина. По отношение на качеството на изображението, ниската стойност на ISO означава, че изображението ще бъде по-тъмно и няма да изглежда толкова „зърнисто“ (или да има шум). Високият ISO номер означава, че снимката ще бъде по-ярка и ще има повече шум. Буквите „ISO“ означава Международната организация по стандартизация - групата, която установява стандартите за чувствителност към светлина във филма. Терминът успява да се наложи и все още се отнася до чувствителността към светлината в цифровата фотография.
Какво означават ISO числата
Повечето цифрови фотоапарати имат следните ISO стойности:
- ISO 100
- ISO 200
- ISO 400
- ISO 800
- ISO 1600
- ISO 3200
- ISO 6400
Всека ISO стойност представлява удвояване на светлинната чувствителност на сензора за изображение. Например, камера, настроена на ISO 200, е два пъти по-чувствителна към светлина от тази с настройка ISO 100.
Ниското ISO означава, че камерата ви е по-малко чувствителна към светлина и е по-подходяща за ситуации с голяма яркост. По-високото ISO означава, че фотоапаратът става по-чувствителен към светлина и ще прави по-добри снимки при по-тъмни настройки.
Как да определите най-добрите ISO настройки
Ето онагледяване на това какво означават ISO стойностите за определени условия на осветление.
- ISO 100-200: Най-добро за ярка дневна светлина. Резултатът е отчетливо изображение с малко шум. Основната настройка на ISO за вашата камера по подразбиране вероятно ще бъде в този диапазон.
- ISO 200-400: Малко по-слаба осветление, като например на закрито през деня или на открито на сянка.
- ISO 400-800: На закрито, със светкавица.
- ISO 800-1600: Слаба светлина на закрито или през нощта, когато не можете да използвате светкавица.
- ISO 1600-3200: Екстремни условия на слаба светлина без светкавица. Изображението ще има много зърнести или цифрови шумове поради слабата светлина.
Настройките на ISO по-ниски от 100 или по-високи от 6400 обикновено са запазени за специализирани приложения на камерата, като нощна фотография, заснемане на изключително бързо движение или използване на дълъг обектив на ръчна камера.
Как да настроите ISO на цифров фотоапарат
Фотоапаратът може по подразбиране да има настройка „Auto ISO“, което означава, че автоматично настройва чувствителността на светлината към настоящите условия. Някои камери имат относително ниско ISO, което е подходящо за повечето небрежни снимки при дневни условия.
За да отмените настройките за автоматично ISO, изберете „ръчно“ на горния диск или на дисплея.
Какво е ISO във филма?
При цифров фотоапарат ISO се регулира лесно, но когато става въпрос за филмова фотография то е предопределено от избрания от вас филм. Класификациите на ISO са написани както на кутията, така и на контейнера на филма. Някои филмови камери имат ISO бутон, показващ кой филм сте поставили в камерата, в случай че забравите.
Искате ли да научите повече за фотографията?
Станете по-добър фотограф чрез статиите, които ние от www.Foto05.com предоставяме за вас. Ще се радваме да споделите дали тази информация ви е била полена .
Тази статия все още няма коментари